Hej Maryny i Harnasie!
Buty Hoka One One Speedgoat 2 otrzymałem do testów w lutym tego roku podczas Zimowego Janosika. Dopiero teraz zdecydowałem się napisać kilka słów na temat użytkowania tegoż buta w praktyce. Recenzję podzieliłem na kilka rozdziałów: 1. Design (po naszemu dizajn, sie znaczy wygląd :-) ), 2. Amortyzacja (wygoda), 3. Przyczepność oraz 4. Stosunek (tak stosunek!!!) ceny do jakości. 
 
1
Czas jaki użytkowałem buty to 4 miesiące od zimy po wiosnę (która okazała się latem). Przebiegłem w nich w tym czasie ok 600 km w różnych warunkach- od śniegu, przez błoto, po piach i inne wynalazki terenowe. 

1. Design (Dizajn = wygląd) 
Jak wszystkie produkty na początek towar kupuje się oczami, czyli jak są ładne to na pewno są dobre! (nie zawsze tak jest). Czy tak jest w przypadku Speedgoat 2? Nie mnie oceniać, bo odbiór wyglądu/designu to rzecz indywidualna. Kolorystyka, wzór, szata graficzna ok! Natomiast po czasie 4 miesięcach użytkowania kolorowe nadruki się łuszczą i odchodzą - co oczywiście nie wpływa na komfort biegu. Dla mnie ok, ale ocena nie wyższa niż 4 (dobry, w skali 1 - niedostateczny do 6 - wzorowy).
 2
2. Amortyzacja - wygoda 
No tutaj pojechali po bandzie, bo ta podeszwa robi robotę! Jest mięciutka jak poślady niemowlaka, fajnie niweluje ostre przedmioty (kamienie, korzenie i tego typu przeszkody na drodze). Ale niestety ma też to swoje minusy!!! Wyżej podniesiony środek ciężkości powoduje łatwiejsze wykręcenia stawów skokowych (czyli kostki) - często na nierównościach wykręcało kostkę na wszystkie sposoby przez to, że pianka wysoka i wygina buta i po nim stawy na prawo i lewo jak ta la la! - trzeba uważać, bo może powykręcać kostki w 4 litery! A mocniejsze wiązanie nie zawsze pomaga, bo należy pamiętać o tym, że jak mocniej stopę zwiążemy, to szybciej się zmęczy! 
3

3. Przyczepność 
Jeśli jest sucho to wszystko chodzi i trzyma fajnie! Gorzej jak poleje! Tutaj sprawdza się podeszwa Vibram oraz te wszystkie jej ukształtowania! Jednak, jak jest mokro to wszystko jedzie jak w masełko - cóż taki urok i należy się przygotować do tego i koniec. Podeszwa w terenie dobrze trzyma (choć jak poleje i jest dużo błota - to nie ma buta, który da radę - tylko kwestia ile błota :-). Należy unikać nawierzchni asfaltowych, ponieważ zauważyłem, że bardzo szybko ściera się bieżnik, co później wpływa na komfort biegania w Speedgoat 2. 
4

4. Stosunek ceny do jakości.
Cena nie należy do najtańszych, ale w zamian otrzymujemy buta klasy premium (sie znaczy te lepsze, droższe). Buty i ich cena będzie zawsze stanowić problem u naszych biegaczy dopóki ceny/zarobki nie zrównają się (lub zbliżą się do siebie) Taki urok! 
 
Buty po ok 4 miesiącach i ok 600 km w nogach podpowiadały, że but zaczyna się "sypać" - i co z tym zrobić??? Nie ma na to złotego środka, bowiem w mojej krótkiej karierze biegowej nie znalazłem buta, który by wytrzymał więcej jak jeden sezon! :-(  

Tak więc buty dobre, wygodne, ale trwałość troszkę lepsza i wszystko się uda!!! 
Sławek Konopka