Hoka One One! Tych butów nie da się pomylić z innymi!

Nowatorskie, kolorowe buty do biegania wzbudzają zainteresowanie i przyciągają wzrok wielu osób, głównie poprzez swój maksymalizm. Żadne buty nie mają tak grubej podeszwy jak Hoka One One, a mimo to buty tego producenta cechują się niską wagą.

WP_20180528_14_20_48_Pro

Testowane przeze mnie Hoka One One Challenger ATR 4 ważą zaledwie 269 g przy rozmiarze 42 2/3, a gruba pianka gwarantuje niespotykaną nigdzie indziej amortyzację. Już od pierwszego założenia odczuwałem niesamowite wrażenie spowodowane 2,5 krotnie grubszą, niż w typowych butach biegowych, warstwą pianki amortyzującej. Mimo tego stopa znajdująca się w bucie jest na tyle nisko, że wysokość podeszwy nie ma negatywnego wpływu na stabilizację w trakcie biegu. Natomiast podczas biegu mamy uczucie miękkości, co jest szczególnie ważne jeżeli ktoś, podobnie jak ja, nie należy do najlżejszych biegaczy i przy twardszych butach odczuwa ból w kolanach. Łódkowate wyprofilowanie buta zapewnia lądowanie na śródstopiu, dzięki czemu unikamy kontuzji spowodowanych niewłaściwą techniką biegu.

WP_20180528_14_21_55_Pro

Buty są wzmocnione, najmocniej z przodu co chroni palce stóp przed uderzeniami. Biorąc pod uwagę zróżnicowany teren w jakim używamy butów, w mojej ocenie, wzmocnienia te mogłyby być mocniejsze. Innym mankamentem jest fakt, że środkowa, niezabezpieczona część podeszwy szybko się ściera i jest podatna na zniszczenia mechaniczne.

WP_20180528_14_22_33_Pro

Hoka One One Challenger ATR4 uchodzi za najbardziej uniwersalny model znajdujący się obecnie w ofercie Hoka One One. Nie posiadają one bardzo agresywnego bieżnika przez co mają szerokie zastosowanie, bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w terenie leśnym, piaszczystym jak i na asfalcie. Dobrze odprowadzają ciepło i wilgoć.

WP_20180528_14_23_00_Pro

Świetnie nadają się do treningu w mieście, gdy trening prowadzi zmiennym terenem oraz na leśnych ścieżkach beskidzkich szlaków. Beskidy. Sam miałem okazję testować je przez wiele godzin m.in. podczas Zimowego Janosika oraz Ultra Roztocza, na nierównych powierzchniach, pełnych skał, kamieni i korzeni, i nie zawiodłem się na nich - zmęczenie stóp było minimalne.

WP_20180528_14_21_43_Pro

Podsumowując:

Buty Hoka One One Challenger ATR 4 są świetne zarówno dla mniej doświadczonych biegaczy, jak również tych, którzy chcą zmierzyć się z dłuższym dystansem, gdzie trzeba liczyć się z wielogodzinnym wysiłkiem w wymagającym terenie. Jeśli ktoś jest jeszcze sceptycznie nastawiony do biegania w nowatorsko wyglądających butach z przerośniętą podeszwą to z całą pewnością po wypróbowaniu Hoka One One Challenger ART4 szybko się do nich przekona ;)

 

ŁP